Idag lanserar vi Object Storage som tjänst! Med beebyte objekt storage kan användare enkelt skapa ’Buckets’ i vilka man kan spara objekt för lagring. Givetvis lagras all data på servrar i våra svenska datacenter. Tjänsten är fullt kompatibel med S3 -protokollet och kan användas för en rad olika ändamål som backup eller lagring för web -media.
Avsett för stora volymer
Tjänsten är avsedd för att hantera stora volymer av data. Vi har i första skedet prioriterat att ge tillgång till billig lagring med attraktivt pris där vi för första gången använder oss av klassiska HDD-diskar i våra produktionsmiljöer. En prisvärd lösning trots dess något sänkta hastighet.
Givetvis lagras data trots detta speglat utifall att hårdvarufel skulle uppstå.
Enkel prismodell
Som vanligt så försöker vi att erbjuda en så enkel och förutsägbar prismodell som vi bara kan. Objektlagring är avsedd att användas tillsammans med våra andra tjänster och görs detta så tillkommer ingen transfer eller IOPS -avgift för data.
Priset är platt och satt till 0,5 SEK / GB och månad exklusive moms. Man betalar per lagrad GB.